Přijďte na vernisáž výstavy fotografií Projektu 40

V sobotu 7. května 2016 se koná vernisáž výstavy fotografií již 5. ročníku originálního Projektu 40. Místem konání je dominanta Vratislavic nad Nisou – unikátní zauhlovací věž v areálu bývalé továrny na koberce, dnes společnosti Intex. Vernisáž je zároveň tradičně malým happeningem, jehož smyslem je nalézat nové formy a inspirativní místa pro zážitek a setkání ve veřejném prostoru.

Iniciátorkou a kurátorkou Projektu 40 je majitelka vratislavické mikrogalerie Zdeňka Matějková. Výstava je výsledkem výzvy Čtyřicet dní do Velikonoc – každý den fotku! Projekt 40 startuje vždy Popeleční středou čtyřicet dní před Velikonocemi. V tradičním období půstu napomáhá ke zpomalení životního tempa a obrací pozornost k maličkostem, které potichu obklopují naše všední životy.

„Projektu se může účastnit každý,“ vysvětlila organizátorka Zdeňka Matějková, „pravidla jsou jednoduchá: V období čtyřiceti dní před Velikonocemi se každý den zastav, rozhlédni se, vezmi foťák a zkus zachytit kousek něčeho krásného, zajímavého, povzbudivého, bláznivého nebo něčeho úplně běžného. Momentku všedního dne.“

Není třeba se registrovat. Každý účastník v daném období může vytvořit až 40 fotografií, které zašle na stanovený kontakt. Ze všech fotografií od mnoha různých autorů je následně uspořádána výstava s vernisáží na veřejném prostranství, jejíž program je volně tvořen iniciativou účastníků. Dále jsou fotografie k dispozici k vystavení i v dalších prostorách a mohou se stát součástí putovní výstavy, která se odvíjí od iniciativy kohokoli, kdo projeví zájem.

Projekt 40 povznáší ducha, způsobuje zážitek a zušlechťuje veřejný prostor. Letos propojuje vlastní činnost s iniciativou sdružení AvantgArt, které usiluje o záchranu a zpřístupnění vratislavické zauhlovačky.

 

Vernisáž výstavy Projektu 40 | 7. května 2016 | 10:00 hodin | Zauhlovačka, Vratislavice n. N.

Kontakt: Zdeňka Matějková, ena.k©seznam.cz, 732 551 200

Další informace a odkazy: www.Projekt40.cz

 

Tisková zpráva | Plakát (PDF ke stažení)